Nowoczesna aranżacja pomieszczeń polega na dobrym wykorzystaniu przestrzeni. W małych i dużych domach często projektuje się otwarte wnętrza.

Ciekawe aranżacje salonu z kuchnią

Kuchnię otwartą na salon można zaprojektować na wiele sposobów. W zależności od przestrzeni, jaką ma zajmować aranżacja kuchni połączonej z salonem można zaplanować różne ustawienia mebli kuchennych.

Nowoczesne kuchnie z salonem mogą być urządzone w kształcie litery U. Taki układ opiera się na ustawieniu mebli kuchennych w dwóch równoległych rzędach naprzeciw siebie. Trzeci rząd, najczęściej krótszy, ustawiony jest prostopadle do pozostałych i je łączy. Potocznie taka aranżacja nazywana jest “podkówką”. Pozwala na stuprocentowe wykorzystanie przestrzeni i wyraźny podział między poszczególnymi strefami. Taka zabudowa sprawdzi się we wnękach, gdzie można urządzić przytulną kuchnię z widokiem na salon.

Kuchnia w kształcie litery L jest charakterystyczna dla nowoczesnego budownictwa, w którym salon jest z nią bezpośrednio połączony. Meble kuchenne ustawia się pod kątem prostym. Ciąg szafek w takim układzie można od salonu oddzielić wyspą lub półwyspem.

W kuchni równoległej aranżacja przestrzeni opiera się na ustawieniu szafek i sprzętów kuchennych wzdłuż jednej ściany równolegle do salonu. Tego typu nowoczesne kuchnie z salonem sprawdzą się w małych pomieszczeniach.

W kawalerkach lub małych mieszkaniach najlepiej jest urządzić w salonie aneks kuchenny z półwyspem. Pozwala to na oszczędne zagospodarowanie przestrzeni, a jednocześnie jest praktyczne i funkcjonalne.

Kuchnia na poddaszu z salonem

Poddasza często są niewykorzystaną przestrzenią mieszkalną. Doskonale nadają się do urządzenia klimatycznej kuchni połączonej z salonem. Aranżacja przestrzeni ze skosami wymaga przemyślanego projektu, który uwzględni połacie. Przy urządzaniu takiego wnętrza trzeba też pomyśleć o jego właściwym oświetleniu. Wyzwaniem w takiej przestrzeni jest właściwe ustawienie mebli w salonie i kuchni, żeby wykorzystać skosy. Trzeba zminimalizować niedogodności związane z skośnymi ścianami.

Jakie zalety mają aranżacje salonu z kuchnią?

Optyczne powiększenie przestrzeni pozbawionej ścian – tak wyglądają nowoczesne kuchnie z salonem. Takie rozwiązanie przestrzeni w strefie dziennej, szczególnie w małych mieszkaniach, będzie funkcjonalne i ergonomiczne. Jedno pomieszczenie o dwóch funkcjach przyczyni się do

integracji domowników i ich gości.